Μεγάλες ανατροπές στον 2ο γύρο: Δούκας Δήμαρχος Αθήνας – Αγγελούδης Θεσσαλονίκης

αυτοδιοικητικές εκλογές

Μεγάλες ανατροπές με πολιτικά μήνυματα επεφύλασσε ο δεύτερος γύρος των αυτοδιοικητικών εκλογών. Σε 5 από τις 6 περιφέρειες της χώρας, χάνουν οι υποψήφιοι της ΝΔ. 

Ο Δήμος της Αθήνας άλλαξε χέρια, με τον Χάρη Δούκα να αναδεκνύεται ο μεγάλος νικητής έναντι του Κώστα Μπακογιάννη. Στον δήμο Θεσσαλονίκης, ο Στέλιος Αγγελούδης είναι ο νέος Δήμαρχος έναντι του Κων. Ζέρβα και στην Πάτρα, εκλέγεται, για τρίτη φορά, ο Κώστας Πελετίδης (έναντι του Κ. Σβόλη), ενώ στο Χαλάνδρι επικράτησε ο Σίμος Ρούσσος.

Στην περιφέρεια Θεσσαλίας, εκλέγεται ο Δημήτρης Κουρέτας έναντι του Κώστα Αγοραστού.

Πολιτικά μηνύματα στις επαναληπτικές εκλογές 

Στον α’ γύρο, λοιπόν, η Ν.Δ. κατέκτησε επτά περιφέρειες και τον δήμο Πειραιά (με την επανεκλογή του Γιάννη Μώραλη). Ωστόσο, η εικόνα είναι τελείως διαφορετική στον β΄ γύρο, καθώς το κυβερνητικό κόμμα έχασε τους δήμους της Αθήνας και της Θεσσαλονίκης, ενώ «γαλάζιοι» αντάρτες επικράτησαν σε αρκετές από τις Περιφέρειες (με τη Ν.Δ. να χάνει τελικά τις 5 από τις 6 περιφέρειες που πήγαν στον β΄ γύρο).

Τα αποτελέσματα του β’ γύρου, έστειλαν πολιτικό μήνυμα καθώς δεν επιβεβαίωσαν την υπεροχή της κυβέρνησης Μητσοτάκη στις πρόσφατες εθνικές εκλογές, και τελικά αποδείχθηκαν χειρότερα για τη Ν.Δ. σε σύγκριση με τις αυτοδιοικητικές εκλογές του 2019, καθώς τότε είχε επικρατήσει στις 11 από τις 13 περιφέρειες της χώρας.

Στη συμπρωτεύουσα ο Στέλιος Αγγελούδης επικράτησε με 67,33% έναντι του νυν δημάρχου Κωνσταντίνου Ζέρβα που πήρε ποσοστό 32,67%.

Όσον αφορά τις περιφέρειες:

Μόνο στην περιφέρεια Πελοποννήσου επικράτησε ο εκλεκτός της Ν.Δ. Δημήτρης Πτωχός έναντι του Πέτρου Τατούλη. Στις πέντε από τις έξι περιφέρειες που κρίθηκαν την Κυριακή επικράτησαν υποψήφιοι που δεν ήταν επιλογή της ΝΔ, καταρρίπτοντας το κυβερνητικό αφηγημα για «13 στις 13» περιφέρειες, αλλά και για επικράτηση των υποψηφίων που στήριξε στους 3 μεγάλους δήμους.

Την ήττα παραδέχθηκε ο πρωθυπουργός Κυριάκος Μητσοτάκης, λέγοντας ότι δεν ήταν ιδιαίτερα καλή βραδιά για τη ΝΔ, προσθέτοντας, ωστόσο, ότι τα πολιτικά συμπεράσματα εξήχθησαν την προηγούμενη Κυριακή.

Ιδιαίτερη ικανοποίηση εκφράζει ο ΣΥΡΙΖΑ ΠΣ για το εκλογικό αποτέλεσμα το οποίο από την Κουμουνδούρου χαρακτηρίζουν «μεγάλη νίκη των προοδευτικών δυνάμεωνμεγάλη ρωγμή στην αλαζονεία, την μονοκρατορία και την οικογενειοκρατία Μητσοτάκη». «Απόψε είναι η πρώτη μεγάλη ρωγμή του καθεστώτος Μητσοτάκη» αναφέρει σε ανάρτησή του στα μέσα κοινωνικής δικτύωσης ο Στέφανος Κασσελάκης ενώ ο Νίκος Ανδρουλάκης τόνισε ότι είναι η «είναι η πρώτη ήττα του κυρίου Μητσοτάκη. Πετύχαμε μεγάλη νίκη για το ΠΑΣΟΚ και τη δημοκρατική παράταξη».

Ποιοι κέρδισαν στο β’ γύρο των αυτοδιοικητικών εκλογών:

Περιφέρειες:

  • Ανατολικής Μακεδονίας – Θράκης: Τοψίδης Χριστόδουλος
  • Δυτικής Μακεδονίας: Αμανατίδης Γεώργιος
  • Θεσσαλίας: Κουρέτας Δημήτριος
  • Ιονίων Νήσων: Τρεπεκλής Ιωάννης
  • Πελοποννήσου: Πτωχός Δημήτριος
  • Βορείου Αιγαίου: Μουτζούρης Κωνσταντίνος

Δήμοι ανά Περιφέρεια:

-Αττικής: 

1.       Αγίας Παρασκευής: Μυλωνάκης Ιωάννης

2.       Αγίου Δημητρίου: Μαμαλάκης Στυλιανός (Στέλιος)

3.       Αθηναίων: Δούκας Χρυσόστομος (Χάρης)

4.       Αιγάλεω: Σκλαβούνος Λάμπρος

5.       Ασπροπύργου: Ηλίας Ιωάννης

6.       Βύρωνος: Σωτηρόπουλος Αλέξιος

7.       Δάφνης – Υμηττού: Τσιλίφης Νικόλαος

8.       Διονύσου: Μαϊχοσογλου Αικατερίνη (Κατερίνα)

9.       Ελευσίνας: Γεωργόπουλος Γεώργιος

10.   Ζωγράφου: Καφατσάκη Βλάχου Σταματία (Τίνα)

11.   Ηλιουπόλεως: Ψυρρόπουλος Ευστάθιος

12.   Ηρακλείου: Μπάμπαλος Νικόλαος

13.   Ιλίου: Αλεβίζου Κουκουβίνου Ανδριάνα

14.   Καισαριανής: Σταμέλος Ηλίας

15.   Λυκόβρυσης – Πεύκης: Ψυχάλης Μάριος Γεώργιος

16.   Μεγαρέων: Μαργετης Παναγιώτης

17.   Νέας Ιωνίας: Μανούρης Παναγιώτης

18.   Νέας Σμύρνης: Κουτελάκης Γεώργιος

19.   Νέας Φιλαδέλφειας – Νέας Χαλκηδόνας: Τομπούλογλου Ιωάννης

20.   Παιανίας: Μάδης Ισίδωρος

21.   Παπάγου – Χολαργού: Αποστολόπουλος Ηλίας

22.   Πεντέλης: Κοσμοπουλου Αναστασία (Νατάσσα)

23.   Περάματος: Λαγουδάκος Ιωάννης

24.   Πετρουπόλεως: Σίμος Ευάγγελος

25.   Ραφήνας – Πικερμίου: Τσεβα Μηλα Δήμητρα

26.   Σαρωνικού: Παπαχρήστου Δημήτριος

27.   Φιλοθέης – Ψυχικού: Μπονάτσος Χαράλαμπος

28.   Χαϊδαρίου: Σελέκος Μιχαήλ

29.   Χαλανδρίου: Ρούσσος Συμεών (Σίμος)

-Περιφέρεια Ανατολικής Μακεδονίας – Θράκης – Δήμοι:

1.       Αλεξανδρούπολης, Ζαμπούκης Ιωάννης

2.       Αρριανών, Χουσεΐν Ερδέμ

3.       Δράμας, Παπαδόπουλος Γεώργιος

4.       Καβάλας, Μουριάδης Θεόδωρος

5.       Μύκης, Κιουρτ Αχμέτ

6.       Ξάνθης, Κοντός Ευστράτιος

7.       Ορεστιάδας, Παπαδόπουλος Αδαμάντιος

-Περιφέρεια Βορείου Αιγαίου – Δήμοι: 

1.       Λήμνου, Γεώργα Ελεονώρα

2.       Χίου, Μαλαφής Ιωάννης

-Περιφέρεια Δυτικής Ελλάδας – Δήμοι:

1.       Αιγιαλείας, Καλογερόπουλος Δημήτριος

2.       Ακτίου – Βόνιτσας, Κασόλας Αθανάσιος

3.       Δυτικής Αχαΐας, Αλεξόπουλος Γρηγόρης

4.       Ζαχάρως, Μητρόπουλος Κωνσταντίνος

5.       Ήλιδας, Χριστοδουλόπουλος Χρήστος

6.       Ιεράς Πόλης Μεσολογγίου, Διαμαντόπουλος Σπυρίδων

7.       Πατρέων, Πελετίδης Κωνσταντίνος

8.       Πύργου, Καννής Ευστάθιος

-Περιφέρεια Δυτικής Μακεδονίας – Δήμοι: 

1.       Δεσκάτης, Κόττας Δημήτριος

2.       Καστοριάς, Κορεντσίδης Ιωάννης

3.       Κοζάνης, Κοκκαλιάρης Ιωάννης

-Περιφέρεια Ηπείρου – Δήμοι:

1.       Ηγουμενίτσας, Νταής Παναγιώτης

2.       Ιωαννιτών, Μπέγκας Θωμάς

-Περιφέρεια Θεσσαλίας – Δήμοι:

1.       Αλμυρού, Εσερίδης Δημήτριος

2.       Παλαμά, Δασκαλόπουλος Σωκράτης

3.       Τυρνάβου, Τσικριτσής Αστέριος

-Περιφέρεια Ιονίων Νήσων – Δήμοι: 

1.       Ζακύνθου, Στασινόπουλος Γεώργιος

2.       Μεγανησίου, Κατωπόδης Γεράσιμος

3.       Νότιας Κέρκυρας, Χειμαριώτης Βασίλειος

-Περιφέρεια Κεντρικής Μακεδονίας – Δήμοι:

1.       Δέλτα, Μπισμπινά Γερακίνα

2.       Ηρωικής Πόλης Νάουσας, Κουτσογιάννης Νικόλαος

3.       Θεσσαλονίκης, Αγγελούδης Στυλιανός

4.       Καλαμαριάς, Αράπογλου Χρυσή

5.       Κασσάνδρας, Χαλκιά Δημητροπούλου Αναστασία

6.       Κορδελιού – Ευόσμου, Αλεξανδρίδης Ελευθέριος

7.       Παύλου Μελά, Ασλανίδης Δημήτριος

8.       Πέλλας, Φουντουκιδης Ευστάθιος

9.       Πολυγύρου, Εμμανουήλ Γεώργιος

10.   Πύδνας – Κολινδρού, Κομπατσιάρης Χρήστος

-Περιφέρεια Κρήτης – Δήμοι: 

1.       Αγίου Νικολάου, Μενεγάκης Εμμανουήλ

2.       Ιεράπετρας, Φραγκούλης Εμμανουήλ

3.       Χερσονήσου, Δοξαστάκης Ζαχαρίας

-Περιφέρεια Νοτίου Αιγαίου – Δήμοι: 

1.       Καλυμνίων, Μαστροκούκος Ιωάννης

2.       Ρόδου, Κολιάδης Αλέξανδρος Βασίλειος

-Περιφέρεια Πελοποννήσου – Δήμοι:

1.       Άργους – Μυκηνών, Μαλτέζος Ιωάννης

2.       Δυτικής Μάνης, Χιουρέας Γεώργιος

3.       Ελαφονήσου, Τσιριγωτάκης Αγγελος

4.       Ναυπλιέων, Ορφανός Δημήτριος

5.       Ξυλοκάστρου – Ευρωστίνης, Τσιώτος Βλάσιος

6.       Πύλου – Νέστορος, Καρβέλας Παναγιώτης

7.       Σπάρτης, Βακαλόπουλος Μιχαήλ

-Περιφέρεια Στερεάς Ελλάδας – Δήμοι:

1.       Ερέτριας, Γουρνής Νικόλαος

2.       Καμένων Βούρλων, Κυρμανίδης Ηλίας

3.       Λοκρών, Ζεκεντές Αθανάσιος

4.       Σκύρου, Αντωνόπουλος Κυριάκος

Facebook Comments

Comments are closed.