Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα Στίβου 2018: Έξι ελληνικά μετάλλια, πέμπτη θέση στην Ευρώπη

stivos-2018

Ο απολογισμός της ελληνικής αποστολής στο Ευρωπαϊκό του Βερολίνου ήταν η κατάταξη της Εθνικής ομάδας στίβου στην 5η θέση με 6 μετάλλια και συμμετοχή των 37 αθλητών και αθλήτριών της σε 12 τελικούς.

Παραμονή της αναχώρησης της Εθνικής ομάδας στίβου για το Βερολίνο ο εθνικός προπονητής, Γιάννης Κουτσιώρας είχε τονίσει πως θα ήταν επιτυχία για την Ελλάδα να κατακτήσει δύο μετάλλια και να συμμετάσχει σε 10-12 τελικούς. “Γύρω στους 10-12 θα είμαστε πολύ καλά. Στα δύο μετάλλια θα είμαστε πολύ ευχαριστημένοι, στα τρία μετάλλια ενθουσιασμένοι και στα τέσσερα θα… ξεφύγουμε”, αυτό είχε πει ο Γιάννης Κουτσιώρας.

Το Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα του Βερολίνου έκλεισε θριαμβευτικά για τον ελληνικό στίβο. Οι στόχοι όχι απλά εκπληρώθηκαν, οι προσδοκίες όχι απλά επιβεβαιώθηκαν… Αυτό που βίωσε ο ελληνικός στίβος στο Βερολίνο ήταν κάτι απρόσμενα ευχάριστο, κάτι που αν μη τι άλλο δίνει δύναμη για μελλοντικές προσπάθειες και βάζει τις βάσεις για ανάλογη συνέχεια.

Έξι μετάλλια, πέμπτη θέση στην Ευρώπη!

Τρία χρυσά μετάλλια, δύο αργυρά και ένα χάλκινο είναι ο απολογισμός της Εθνικής ομάδας στο Βερολίνο, ισοφαρίζοντας σε αριθμό όσα είχαν κατακτήσει οι Έλληνες αθλητές και αθλήτριες το 2002 στο Μόναχο. Ισοφάρισε αυτή η ομάδα και την καλύτερη θέση στην τελική κατάταξη των μεταλλιών, αφού ολοκλήρωσε στην 5η θέση, όπως και 16 χρόνια πριν!

Κατερίνα Στεφανίδη – χρυσό, επί κοντώ

Από την σκέψη προ μηνών να αποσυρθεί φέτος λόγω των τραυματισμών που είχε, στο πιο ψηλό σκαλί του βάθρου στην Ευρώπη και… ριπίτ!

Η “βασίλισσα του επί κοντώ” κυριάρχησε και στο Βερολίνο και με άλμα στα 4,85 μ., το καλύτερο φετινό της, κατέκτησε το χρυσό μετάλλιο, υπερασπίζοντας τον τίτλο που είχε κερδίσει δύο χρόνια πριν στο Άμστερνταμ.

Μίλτος Τεντόγλου – χρυσό, μήκος

Ο προπονητής του, Γιώργος Πομάσκι τον έχει χαρακτηρίσει “killer”. Και δεν έχει άδικο… Ο Τεντόγλου στα 20 χρόνια του κατέκτησε την κορυφή της Ευρώπης με το άλμα του στα 8,25 μ. και απέδειξε πως του ανήκει όχι μόνο το μέλλον, αλλά και το παρόν. Αθλητής πολύ υψηλού επιπέδου ο “βενιαμίν” της ελληνικής αποστολής, αλλά ώριμος στον αγώνα του σαν να έχει συμμετάσχει σε τρεις Ολυμπιακούς Αγώνες.

Βούλα Παπαχρήστου – χρυσό, τριπλούν

Είχε μαζέψει όσα χάλκινα μπορούσε τα προηγούμενα χρόνια, φέτος ήθελε να… αλλάξει χρώμα και το χρυσό της ταίριαξε πολύ! Η Παπαχρήστου δικαίωσε αυτούς που την πίστεψαν, δικαίωσε τον ίδιο τον εαυτό της και εμφάνισε στο Βερολίνο ένα εξαιρετικό πρόσωπο, κερδίζοντας άνετα την πρώτη θέση και το χρυσό μετάλλιο με άλμα στα 14,60 μέτρα.

Νικόλ Κυριακοπούλου – αργυρό, επί κοντώ

Έμεινε εκτός δράσης για περισσότερο από 18 μήνες. Ξεπέρασε τον τραυματισμό της, έγινε μητέρα, επέστρεψε στον στίβο και έβγαλε στον τελικό του επί κοντώ τον καλύτερο εαυτό της! Ήταν η μοναδική που κόντραρε την Κατερίνα Στεφανίδη και αποζημιώθηκε με μια επική εμφάνιση. Άλμα στα 4,80 μ. και αργυρό μετάλλιο για την σπουδαία Νικόλ Κυριακοπούλου.

Μαρία Μπελιμπασάκη – αργυρό, 400 μέτρα

Αποφάσισε μετά από παρουσία σε τρεις ημιτελικούς 200 μέτρων σε διεθνείς διοργανώσεις να αλλάξει αγώνισμα. Πήγε στα 400 μέτρα και μέσα σε λίγους μήνες έγινε μια από τις κορυφαίες του κόσμου! Η Μπελιμπασάκη κατέκτησε το αργυρό μετάλλιο στο Βερολίνο, συντρίβοντας το πανελλήνιο ρεκόρ της Φανής Χαλκιά (50.56 από το 2004 στο… Βερολίνο) με χρόνο 50.45. Και έπεται συνέχεια…

Δημήτρης Τσιάμης – χάλκινο, τριπλούν

Το… κερασάκι στη τούρτα. Λίγες ώρες πριν πέσει η αυλαία του Ευρωπαϊκού, ο 36χρονος Τσιάμης πέτυχε αυτό που περίμενε για χρόνια, την κατάκτηση ενός μεταλλίου σε μια διεθνή διοργάνωση. Το άλμα του στα 16,78 μ. δεν είναι το καλύτερο της καριέρας του (17,55 μ. ατομικό ρεκόρ) αλλά θα το θυμάται για πάντα γιατί του χάρισε το χάλκινο μετάλλιο!

Μέσα από αυτά τα μετάλλια η Εθνική ομάδα βρέθηκε στην 5η θέση στον πίνακα των μεταλλίων, την καλύτερη που είχε ποτέ από το 2002 και την εκπληκτική εμφάνιση του Μονάχου εκεί όπου είχε κατακτήσει τέσσερα χρυσά και δύο χάλκινα και ήταν στην ήταν ίδια θέση.

Την πρώτη θέση στον πίνακα των μεταλλίων κατέκτησε η Μεγάλη Βρετανία, που πριν τρία χρόνια στο Αμστερνταμ ήταν τρίτη, ενώ η Γερμανία ήταν τρίτη και παρότι διοργανώτρια, έχασε μια θέση σε σχέση με την προηγούμενη διοργάνωση.

Δεν ήταν μόνο τα μετάλλια…

Τα μετάλλια σαφώς και είναι η βιτρίνα της Εθνικής ομάδας, ωστόσο δεν ήταν μόνο αυτά που έκαναν την παρουσία της στο Ευρωπαϊκό του Βερολίνου συγκλονιστική.

Η Ελλάδα με 37 αθλητές και αθλήτριες είχε 12 προκρίσεις σε τελικούς, είχε καλά πλασαρίσματα στα αγωνίσματα με απευθείας τελικούς, ενώ συνολικά 14 αθλητές και αθλήτριες και δύο ομάδες σκυταλοδρομιών (4Χ100 μ. ανδρών και γυναικών) πέτυχαν είτε φετινό, είτε ατομικό ρεκόρ!

Είναι στοιχεία που αναδεικνύουν ότι υπάρχει συντονισμένη προσπάθεια, σωστός προγραμματισμός και σχεδιασμός από τους αθλητές, τους προπονητές και την ομοσπονδία για τον βασικό στόχο της σεζόν.

Αναλυτικά οι θέσεις των αθλητών και αθλητριών της ελληνικής ομάδας:

ΑΝΔΡΕΣ

Τελικοί 1ος 8,25 μ. μήκος Μίλτος Τεντόγλου, 3ος 16,78 μ. τριπλούν Δημήτρης Τσιάμης, 6ος5,75 μ. επι κοντώ Κώστας Φιλιππίδης, 9ος 73,23 μ./75,61 μ. Σφυροβολία Μιχάλης Αναστασάκης, 10ος 2,19 μ./2,21 μ. υψος Κώστας Μπανιώτης, 10ος 20,11 μ./20,24 μ. σφαιροβολία Νικόλας Σκαρβέλης

Ημιτελικοί 11ος 20.54/20.49 200 μ. Λυκούργος Τσάκωνας, 14ος 13.56 110 μ. εμπ. ΚώσταςΔουβαλίδης

Προκριματικοί 11η 39.49 4Χ100 μ.: Τσάκωνας, Δουβαλίδης, Νυφαντόπουλος, Τριβυζάς, Στεργιούλης

19ος 10.44 100 μ. Γιάννης Νυφαντόπουλος, 22ος 21.18 Παναγιώτης Τριβυζάς

Απευθείας τελικοί 15ος 1:22:51 20χλμ. βάδην Αλέξανδρος Παπαμιχαήλ, 44ος 2:22:24 μαραθώνιος Κώστας Γκελαούζος, 50ος 2:25:53 μαραθώνιος Παναγιώτης Καραϊσκος, 58ος2:44:57 μαραθώνιος Δήμος Μαγγίνας.

ΓΥΝΑΙΚΕΣ

Τελικοί  4,85 μ. επί κοντώ Κατερίνα Στεφανίδη,  14,60 μ. τριπλούν ΒούλαΠαπαχρήστου,  50.45 400 μέτρα Μαρία Μπελιμπασάκη,  4,80 μ. επί κοντώ ΝικόλΚυριακοπούλου, 10η 57,34 μ. δισκοβολία Χρυσούλα Αναγνωστοπούλου – ακυρ./4,46 μ. επί κοντώ Ελένη Πόλακ

Ημιτελικοί 13η 13.00 100 μ. εμπόδια Ελισάβετ Πεσιρίδου

Προκριματικοί 13η 3.34.69 4Χ400 μ. Βασιλείου Ε., Μουρτά, Βασιλείου Α., Ζυγόρη

14η 44.48 4X100 μ.: Πεσιρίδου, Σπανουδάκη, Κεραμιδά, Πολίτη

16η 11.63 100 μ. Ραφαέλα Σπανουδάκη16η 67,97 μ. σφυροβολία Σταματία Σκαρβέλη, 21η52.96 400 μ. Δέσποινα Μουρτά, 22η 52,26 μ. ακοντισμός Σοφία Υφαντίδου, 23η 6,21 μ. μήκος Λίλη Αλεξούλη, 26η 53.37 400 μ. Ειρήνη Βασιλείου

Απευθείας τελικοί 13η 1:32:16 20χλμ. βάδην Αντιγόνη Ντρισμπιώτη, 26η 2:38:39 μαραθώνιος Γκλόρια Πριβιλέτζιο, 36η 2:44:32 μαραθώνιος Ράνια Ρεμπούλη – Σόνια Τσεκίνη μαραθώνιος δεν αγωνίστηκε.

Πηγή: fosonline.gr