Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα Kολύμβησης: Χρυσός ο Βαζαίος – Χάλκινη η Ντουντουνάκη

vazaios-evropaiko

Ενθουσίασαν το Πανελλήνιο και όσους παρακολούθησαν χτες τους αγώνες οι χρυσές επιδόσεις το Ανδρέα Βαζαίου, ο οποίος κατέκτησε το χρυσό μετάλλιο στα 200μ. πεταλούδα, στο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα 25άρας πισίνας της Γλασκώβης, μόλις μισή ώρα αφού είχε πάρει το χάλκινο μετάλλιο στα 100μ. μικτή ατομική!

Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα Kολύμβησης: Στην κορυφή ο Βαζαίος με δύο μετάλλια - Χάλκινη και η Ντουντουνάκη
Πηγή: ΙΝΤΙΜΕ

Ηταν σαν να του έδωσε φτερά το χάλκινο μετάλλιο και ο αθλητής του Αλέξανδρου Νικολόπουλου ξεπέρασε του πάντες, τερματίζοντας σε 1:50.23, που αποτελεί πανελλήνιο ρεκόρ, και ανέβηκε για δεύτερη φορά στη διοργάνωση -μετά τα 200μ. μικτή ατομική- στο βάθρο και μάλιστα στο ψηλότερο σκαλί.

Ντουντουνάκη: «Απρόσμενο μετάλλιο»

Το καλύτερο δώρο έκανε στον εαυτό της και σε όλη τη φίλαθλη Ελλάδα για τη γιορτή της η Χανιώτισσα  Άννα Ντουντουνάκη στο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα 25άρας πισίνας της Γλασκώβης.
Η πρωταθλήτρια μας -είναι πλέον η πρώτη Ελληνίδα που κατακτά μετάλλιο στην ιστορία του θεσμού και συνολικά η δεύτερη που ανεβαίνει στο βάθρο μεγάλης διοργάνωσης, μετά τη Νέρι Νιαγκουάρα- κατέλαβε την τρίτη θέση στον τελικό των 100μ. πεταλούδα με 56.44 .
Η Ντουντουνάκη, κατέρριψε το πανελλήνιο ρεκόρ (57.18) που είχε πετύχει στο χθεσινό ημιτελικό και στη συνέχεια, έκανε απίστευτη κούρσα και γύρισε πρώτη στο πρώτο 50άρι, σε 26.11. Την ξεπέρασαν, στη συνέχεια, η 16χρονη Αναστασίγια Σκουρντάι από τη Λευκορωσία, η οποία αναδείχθηκε πρωταθλήτρια Ευρώπης με 56.21, και η Ιταλίδα Έλενα Ντι Λίντο (που ήταν το μεγάλο φαβορί του αγωνίσματος) με 56.37, αλλά η Ελληνίδα κολυμβήτρια άντεξε και κράτησε την τρίτη θέση.

79018662 2395372747443688 5315742737197170688 nΠηγή: ΙNTIME

«Είπα στον εαυτό μου να μπω στην κούρσα όσο πιο γρήγορα μπορώ και… βλέπουμε», δήλωσε στη μικτή ζώνη η Ντουντουνάκη, εξηγώντας πώς κατάφερε να κάνει τόσο γρήγορο πρώτο 50άρι.

«Αποδείχθηκε αρκετό για να πάρω ένα απρόσμενο μετάλλιο… και τώρα κλαίω από χαρά», συμπλήρωσε η Ελληνίδα πρωταθλήτρια, η οποία πέτυχε έξι πανελλήνια ρεκόρ στη Γλασκώβη σε έξι κούρσες (τρεις στα 50μ. και τρεις στα 100μ.)!